Mnoho rodičů má doma malého závodníka, ale neví jak na to, poradíš nám pár kroků, které předcházejí závodění?
Myslím že je potřeba nejprve zjistit jestli má ten špunt talent a vztah k závodění. Pak další krok je najít na trhu 4kolek odpovídající stroj. Možností je dost, ale okruh se hodně zúží, když s tím chcete závodit a né jezdit na chalupě po dvoře.
Podle čeho si rodiče mají vybírat pro své ratolesti čtyřkolky, na co si mají dávat pozor a k čemu mají přihlížet?
Z mé zkušenosti vím, že takový malý závodník se na začátku třeba 2taktní kolky bojí. Mi jsme začali ve 3 letech na 4taktní 110ccm a pak když už Adam kolku zvládal přešli jsme na 125ku Mastif. To byl ve své době asi jediný závodů schopný stroj, ale už se muselo řadit. Pak když Adam dovršil věk 7 let, což je podmínka na licenci, šli jsme do MMČR Junior I a museli jsme změnit stroj. Na úroveň těchto závodů už Mastif neměl.Volba byla pouze mezi
Pitste pro 150 a
Accessem DRR. Zvolili jsme Access jelikož na charakter tratí co se jezdí byl lepší. Sice jsme udělali krok zpět, jelikož Adam uměl řadit a Access je s variatorem. Další důvod byl, že nám v ASP Group Žebrák vyšli hodně vstříc. Zpracování tohoto stroje je poměrně kvalitní a tak kolka držela krom nějakých banalit celou sezonu.
Jak na úpravy čtyřkolky? Už přece jenom nějaký rok jezdíš s malým závodníkem, poraď co se musí upravit na mašině jako první?
Access DRR je v základu schopná závodit, ale podle našich zkušeností jsou nutné alespoň lepší tlumiče, motoricky není zapotřebí nic měnit, stroj je naladěn už na závody. Potřeba je akorát se o to starat. Úpravy jsou pak na každým co si udělá nebo okouká na prvních závodech od zkušenějších.
Jak je to letos s tebou kam si mladého jezdce přihlásil a co všechno je k tomu potřeba?
Letos chceme absolvovat celé MMČR Junior I a pokud budou finance a čas, tak ještě MMČR Cross Coutry a nějaké vložené závody. Do MMČR je nutná
licence M. Je k tomu nutná návštěva specializovaného sportovního lékaře. Bohužel tito špunti musí do Prahy Motola, jelikož řády v této kategorii chtějí jenom vybrané specializované oddělení. Pak se musí lékařská zpráva s ostatními doklady odeslat organizaci vydávající licence. Seznam je v ročence nebo na netu.
Jaké závody jsou v ČR pro malé špunty vypsané pro sezonu 2013?
Letošní sezona je zatím hektická, hodně seriálů pro malé závodníky skončilo. Jsou sice v plánu nové, ale zatím ticho po pěšině...
Kolik stojí závodní sezona pro tak malého jezdce?
Sezona v této kategorii vyjde zhruba pokud jedete jenom serial MMČR přibližně na
40 000 Kč, když se nestane nic s kolkou - pak je to dražší. Sponzoří se do dětských kategorii moc nehrnou, asi pro malou publicitu a tak to zůstává na rodičích, babičkách a tetičkách.
Mašinu už máme co oblečení jaká povinná výbava je potřeba k tomu aby mladý jezdec mohl absolvovat závody?
Výbava je daná; homologovaná přilba, chrániče hrudi, kolen, loktů, boty, rukavice a brýle.
Máš zmapované závody v zahraničí, tam malých závodníků přece jenom lítá víc, proč si myslíš že je tomu tak?
Jelikož ještě nevíme jak to letos bude, chceme zkusit i závody v Německu. Zatím sem se moc nepídil po detailech, ale z doslechu jsem usoudil že úroveň závodění tam je dost dobrá a hlavně se tam sjíždí více jezdců. Je to asi tím že sponzoři jsou v zahraničí štědřejší a taky přemýšlejí v kom je budoucnost tohoto sportu. Doufám že se dočkáme toho že si lidi u nás co se motají kolem závodů 4kolek z nich vezmou příklad..