Jezdec, kterého vám představím bydlí na malé vesnici kde jezdci jezdí od plenek.
Radek dráždí plyn asi od šesti let, z
Pionýra se dostal až k motokrosu a to
YZ 80. Později přesedlal na
RM 125, v patnácti začal jezdit s klukama na motosrazy, kde potřeboval papírovou verzi motorky a s tátou sehnali nějakého
choppera 125. Ale brzy zjistil, že to není to pravé ořechové a sáhl zpět po srdeční záležitosti
Hondě CB500, kde se pevně utvrdil do supersportkařských kramfleků…
Při otázce typu jak jsi si tvůj handicap přihodil, mi nebylo moc dobře, ale Radek vše bravurně zahrál do autu a nebál se mi odpovědět. V
18 letech valil po hlavní silnici kamsi na
Suzuki GSX-R, načež nedostal přednost v jízdě a při pádu bohužel přišel o ruku. Po třech měsících v
nemocnici jej pustili domu, během rehabilitací mu doktoři připravili protézu ve které šlo držet řídítko… Hned po rehábkách letěl koupit
Suzuki SV 650N, se kterou se takřka učil jezdit. Ono to není jednoduché, když místo zdravé ruky je najednou protéza. Jak jsem se vlastně o tomto jezdci dozvěděla? Jak to tak bývá setkala jsem se s ním na závodech, kde mne absolutně šokoval. V klidu přijel na závody na nabroušené
ZX10R Ninje.. s přehledem slezl z máši, sundal koženou bundu, nasadil chrániče a vystřihl si hodinovej závod za řídítky 4kolky, poté se opakoval rituál nandavání sundavání hadrů a zase odcválal na Ninje.
Málokdo si představí to sebezapření a tu námahu, kterou jezdci s hancicapem vyvýjejí a dávají do závodů. Někteří si jedou svou, že tihle jezdci do závodů nepatří, ale pravda je taková, že kluci hodně jezdců nechávají za zády a ten kdo jen remcá ať si to zkusí být v jejich kůži.
Vždyť Čeští handicapovaní sportovci patří mezi světovou špičku, na paralympijských hrách v Athénách v roce
1996 vybojovali cca 16 zlatých, 8 stříbrných a 7 bronzových medailí. Tato šňůra sběračství pokračovala i v roce 2008 a nadále pokračuje... I mezi 4kolkami se pohybuje hned na několik handicapovaných jezdců, kteří se v závodním poli neztrácejí. Ba naopak, trhají vavříny i bodové ohodnocení předních míst.
Radek Kaďák Skalický:
- Jméno: Radek Skalický
- Věk: 23let
- Stroj: Access Tomahawk 400
- Závodní stáj: Access Tomahawk 400
- Startovní číslo: 69
- Celkové umístění pro rok 2011: ITP - 7místo
Mini rozhovor:
Jak jsi se dostal ze dvou kol na 4?
„
Kluci měli k silnicím i endura a mě to bahno hrozně chybělo,tak jsem vymejšlel co s tím až jsem si koupil 4kolku a to Access Tomahawk 300 Limited, po pár jízdách po lese jsem zjistil, že mi to docela jde. Tak jsem se přihlásil na Itp kde jsem byl přes svůj handicap docela úspěšný.“
Jak tě berou ostatní?
„
Ostatní závodníci mě berou úplně normálně a dost mi pomáhají, což je opravdu super.“
Dobře dobře závody, absolvoval jsi i nějakou expedici se 4kolkou?
„
Odjel jsem dvě sezóny ITP a pak jsem vyrazil s partou na svém Accessu do Tunisu do pouště. Kde 4kolka defakto umřela (měla už něco za sebou no)… Letos jsem si myslel,že na ní ještě nějakej závod odjedu, ale už to bohužel nešlo, první závody v Jiníně mi odešla klika.. Dva závody jsem potom bohužel vynechal kuli čekání na novej stroj, kterej mám teď po Davidovi Buřívalovi 88. Stroj je opravdu super, je to zase Tomahawk ale 400ccm…“
Jak vidíš závody příští rok?
„
Příští sezónu budu startovat opět pod týmem ADT Horažďovice se stejným startovním číslem 69, pokusím se odstartovat v každým závodě abych nasbíral nějaké ty bodíky a třeba i na bednu.“
Občanského sdružení Adrenalin bez Bariér
Adrenalin bez Bariér v letošním roce slaví 5 let svojí existence:
Motorové čtyřkolky patří mezi jednu z nejoblíbenějších aktivit handicapovaných, protože jim dovolují dostat se na místa, kam by se jinak neměli šanci na vozíku dostat. Proto se této zálibě věnuje i naše sdružení.
Možnost svezení na čtyřkolce nabízíme v rámci několika akcí, které každoročně pořádáme.
Jedná se především o "
Víkend pro nováčky", kde se snažíme oslovit nové zájemce o jízdu na motorové čtyřkolce. Začátečníky naučíme ovládání těchto strojů, poradíme z hlediska bezpečnosti a možných individuálních úprav čtyřkolky. Se zkušenějšími jezdci pak podnikáme vyjížďku do okolí Slapské přehrady a Jesenice.
Další akcí je potom "Country Weekend" v nádherném prostředí blízko Berouna ve stylu country, kde se již mimo zmíněných čtyřkolek můžete svézt na koni nebo handbiku, případně vidět Karlštejn z raftu či kajaku.
Přijeďte i s vlastní čtyřkolkou!